نيکي و بدي

لئوناردو داوينچي موقع کشيدن تابلو "شام آخر" دچار مشکل بزرگي شد: مي بايست "نيکي" را به شکل عيسي" و "بدي" را به شکل "يهودا" يکي از ياران عيسي که هنگام شام تصميم گرفت به او خيانت کند، تصوير مي کرد.کار را نيمه تمام رها کرد تا مدل هاي آرماني اش را پيدا کند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

روزي دريک مراسم همسرايي, تصوير کامل مسيح را در چهرة يکي از جوانان همسرا يافت. جوان را به کارگاهش دعوت کرد و از چهره اش اتودها و طرح هايي برداشت. سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقريباً تمام شده بود ؛ اما داوينچي هنوز بري يهودا مدل مناسبي پيدا نکرده بود.

کاردينال مسئول کليسا کم کم به او فشار مي آورد که نقاشي ديواري را زودتر تمام کند. نقاش پس از روزها جست و جو , جوان شکسته و ژنده پوش مستي را در جوي آبي يافت. به زحمت از دستيارانش خواست او را تا کليسا بياورند , چون ديگر فرصتي بري طرح برداشتن از او نداشت. گدا را که درست نمي فهميد چه خبر است به کليسا آوردند، دستياران سرپا نگه اش داشتند و در همان وضع داوينچي از خطوط بي تقوايي، گناه و خودپرستي که به خوبي بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداري کرد.

وقتي کارش تمام شد گدا، که ديگر مستي کمي از سرش پريده بود، چشمهايش را باز کرد و نقاشي پيش رويش را ديد، و با آميزه اي از شگفتي و اندوه گفت: "من اين تابلو را قبلاً ديده ام!" داوينچي شگفت زده پرسيد: کي؟! گدا گفت: سه سال قبل، پيش از آنکه همه چيزم را از دست بدهم. موقعي که در يک گروه همسرايي آواز مي خواندم , زندگي پراز روًيايي داشتم، هنرمندي از من دعوت کرد تا مدل نقاشي چهرة عيسي بشوم!

"مي توان گفت: نيکي و بدي يک چهره دارند ؛ همه چيز به اين بسته است که هر کدام کي سر راه انسان قرار بگيرند."

 

 

 

پائولو کوئيلو

/ 13 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کيميا

سلام..ميبينم که بعد از N وقت اومدين دوباره..خوش اومدين...من اين داستان رو در قالب مذهبی برای يکی ديگه هم شنيده بودم جالب بود

Ghazaleh

خيلی جالب بود من تا حالا نمی دونستم نيکی و بدی هم قيافه دارن!

                ¤ محٌمدرضا ¤

سلام دوست گرامی . اگر مايليد بدونيد يکی از دلايل گرم شدن زمين چيست به وبلاگم بياييد و . . . ! البته بايد يه کم درسخون باشيد !!! مثل اينکه وبلاگ منو فراموش کرديد . خوشحال شدم لينکمو ديدم . شاد باشی

سامان

سلام.وب قشنگی داری .به من هم سر بزن.با ارزوی موفقیت روز افزون

mehdi

کودکی که آماده تولد بود نزد خدا رفت واز او پرسید((میگویندفردا شما مرابه زمین می فرستید;

kian

سلام.خيلی از اين مطلب خوشم اومد.آفرييييييييييييييييييييييييييييين

امير عطا صهبايي

ميخاستم بگم سلام .اما ترسيدم بگيد سلام ديگه كيه ؟ حتي اگر مرده بودم هم لازم بود يك فاتحه برام بخونيد . دوست گرامي و گرفتار و پر مشغله من . :)

پرواز هدهد

فراخوان سازمان مجاهدین خلق ایران در آستانه جشن بزرگ چهارشنبه سوری به پا خیزید زمان برخاستن است آزادی فریاد هر ایرانی ، آزادی حق مسلم ماست! هموطنان, جوانان دلیر میهن, دانشجویان و زنان آزاده ایران, دانش آموزان, معلمین, كارگران, زحمتكشان, به پاخیزید و چهارشنبه آتشین و آئین های نوروزی را به یك كارزار بزرگ ملی علیه دیكتاتوری سیاه آخوندی تبدیل كنید.. برخیزید و همه جا را در اعتراض به دیكتاتوری سیاه آخوندی و در تظاهرات برای آزادی، روشن و شعله ور كنید! برخیزید و زردی و تباهی حكومت منحوس آخوندی را بسوزانید و در زیباترین وطن خانه تكانی كنید!

پرواز هدهد

salam dooste aziz kheyli az ashena shodan ba veblaget khoshhal shodam. omidvaram dar karhayat hamishe movafagh va pirooz bashi. man ham yek vablag daram va khoshhal misham ke oonro bebini. hatman ba didane oon ta hodoodi az aghayed man bakhabar mishi va mikham ke nazaret ro baram benevisi. ba behtarin ahrezooha barayat.